Satın Alınan Evdeki Kiracının Tahliyesi Nasıl Yapılır?

Kiracı tahliye işlemleri belirli kurallar dahilinde yapılabilmektedir. Bu noktadaki en önemli kriter devam eden kira sözleşmesi olup olmadığı ve kiracının haklı fesih sebepleri kriteri olup olmamasıdır. Satılan evdeki kiracının durumu nedir?

Satılan evdeki kiracının durumu sıklıkla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hem kiracı olarak oturan kişiler hem de içinde kiracı olan evi satın alan kişiler konu hakkında araştırma yaparken bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. 

SATILAN EVDEN KİRACI NE ZAMAN ÇIKAR?

Satılan evdeki kiracının tahliyesi için önemli kriterlerden biri de konutu satın alan kişinin kiracıya durumu bildiren ve tahliyesini talep eden ihtarname göndermesidir. Bu ihtarnamenin gönderilmemesi durumunda kira sözleşmesi şartları ile süreç ilerler. Yani taşınmazın satışını takip eden 1 aylık süre içinde ihtarname gönderilmezse kira sözleşmesi bitimine kadar kiracı evde oturmaya devam eder. 

İhtarnamenin gönderilmesi durumunda ise kiracının evi tahliye etmesi için 6 aylık süre tanınır. Satılan evden kiracının tahliyesi için 6 aylık bekleme süresi bulunmaktadır. 

SATILAN EVDEKİ KİRACININ HAKLARI NELER?

Satılan evde olan kiracı ne yazık ki devam eden kira sözleşmesi bulunsa dahi evi boşaltmakla yükümlüdür. Bu noktada kiracıya taşınmazın satıldığını bildiren ihtarnamenin yollanması halinde 6 ay içerisinde taşınması gerekmektedir. 

Kiracının 6 aylık süresini doldurmasına rağmen evini boşaltmaması durumunda ise ev sahibi kiracının tahliye davası için süreci başlatır. Tahliye davası süreci ile kiracı evden çıkarılır. 

 

Paylaş

Fatma Dülger

Tüm Gayrimenkul İhtiyaçlarınız İçin Yanınızdayım

Son Blog ve Yazılar

Mail Listesine Katılın

Gayrimenkul Sektörü ile İlgili Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olun